Co s sebou na skautskou akci

batohPřestože ostříleným skautům přijdou následující seznamy zbytečné, pro nováčky budou jistě užitečným pomocníkem při balení na skautskou akci. Doporučujeme, aby se seznamem řídil každý, kdo si není jistý, co si sbalit. Polštář a plyšová hračka jistě dokážou pěkně zaplnit místo v batohu, ale neochrání vás před deštěm a nezahřejí promrzlé nohy.

Je jasné, že zpočátku nemá každý vlastní kompletní výbavu. Zásadní věci, jako je spacák, karimatka nebo ešus není problém po domluvě půjčit od někoho z vůdců, kteří za léta svého skautského působení nashromáždili většinu věcí minimálně dvakrát :)

 

Co na schůzku

Pravidelné schůzky nejsou na vybavení náročné. Přesný seznam potřeb se pro každou družinu liší. Základem však je oblečení na ven (je pravděpodobné, že se zašpiní) a následujících pár věcí.

tužka
zápisník
šátek na hry
uzlovačka 
+ další dle požadavků konkrétní družiny

 

Co na jednodenní výpravu

Základem je si uvědomit, jak taková skautská výprava probíhá. Ať už někam jedeme autobusem nebo vyrážíme přímo ze Zlína, valnou většinu času výpravy se pohybujeme po vlastních. Proto je potřeba, aby všechno vybavení bylo v batohu, ve kterém se ponese nejlépe.

Na výpravy jezdíme za každého počasí. Pláštěnka nebo nepromokavá bunda nesmí chybět v žádném batohu a to i v případě, že při odjezdu svítí slunce a na nebi není ani mráček. Naopak pokud při odjezdu prší, rozhodně není dobrý nápad obout si gumáky, z kterých se nám na nohách udělají puchýře už po prvním kilometru chůze.

věci jako na schůzku

pevná obuv
oblečení do lesa
pláštěnka nebo nepromok. bunda
zavírací nůž
KPZ 
sirky
jídlo a pití na celý den
peníze
kartička na MHD (pokud mám)

 

Co na vícedenní výpravu

Pro vícedenní výpravu platí stejná pravidla jako pro jednodenní. Je důležité mít vše sbalené v jediném batohu a to i když jedeme například do chaty. Od autobusové zastávky se k chatě totiž musíme nějak dostat. V 99,9% případů je to pěšky a pětikilometrová cesta se spacákem nebo igelitkou v ruce jistě není nic příjemného.

věci jako na jednodenní výpravu

spacák
karimatka
celta (pokud se spí venku)

přiměřeně teplé oblečení
náhradní ponožky 

baterka
ešus
lžíce (bagr)

toaletní papír
kartáček a pasta na zuby
mýdlo
ručník

papuče (pokud spíme v chatě)
v zimě navíc:

teplé ponožky
dvoje rukavice
čepici 

 

Závěrem je vhodné dodat, že není dobrý nápad brát s sebou na akce jinou elektorniku, než baterku. V lesních podmínkách nemá většina elektrických přístrojů dlouhou životnost...

Táborák 2020

Tábor v KPZ